DONOSTİA San Sebastián'dan BORDO'ya..

Bordo'ya uçuş 4 saate yakın sürdü. Hava kapalı.. Yağmur olmazsa gezmek için güzel. Ağaçların hıyaban oluşturduğu kıvrımlı yollarda olmak istiyoruz, otoyola girmiyoruz. Geride bıraktığımız yollar boş.  Kahve molası veriyoruz sakin bir köyde.  
Cours de l'Adour çevresinde kurulmuş, dar sokaklarıyla, renkli kepenkli pencereleriyle hoş bir şehir Bayonne.. Yolumuzun üzerinde. İhtişamlı Katedralin bir ucunu her sokaktan görmek mümkün.
İspanya/Donostia San Sebastian'a yakın Astigarraga'da kalacağız 4 gece.
Pansion Astigarraga temiz, basit ama yeterli hoş bir pansiyon/otel.. Donostia San Sebastian (SS) İspanya'nın Bask bölgesinde, içinden nehir geçen bir şehir. Bayıldım ben bu şehre.. Nehir kenarından bir yürüyüş yolu var Astigarraga ile SS arasında. Sabah yolu biraz uzatarak 1,5-2 saat keyifle yürüyorum. Güzel noktalarda mola veriyorum. Nehirde ördekler yüzüyor, çocuklar, sporcular kanolarda kürek çekiyor.  Çiçek balkonlu evleri, sokakları, sokak arası lezzetleri, cafeleri, barları... İşi iyi bilen bir barda Sangriayı hazırlaması için tecrübeli garsonu çağırıyor diğerleri.

Deniz, sörf ve deniz kenarı yaşamının hayatla barışık yüzleri. Bisikletine binen, sörfü eline alan sahile giderek çoğu zaman dalgalı denizde sörf yapıyor. Kısa sürede hava bulutlanıyor, yağmur.. Telaşsız bir şekilde toparlanıp gidiyor sörfçüler.

Bilbao çok uzak değil. Yakaladığımız nadir güneşli saatlerimiz oluyor, çoğu günler gökyüzü bulutlu, yağmurlu bir hafta. Olsun, gezmek güzel...Güzel yemek isteyenler, yemek için gezenlere bu bölge ideal..

Bilbao'da Guggenheim Müzesi'nin 2 katı kapalı. Ziyarete açık yerlerde çağdaş resim sanatının etkileyici örneklerini görmek mümkün. Müze dışında Bilboa'da fazla vakit geçirmedik.
SS çevresinde denizin girintili çıkıntılı yerlerinde küçük balıkçı kasabalarında hayat ritmini keyiften yana kullanıyor gördüğüm kadarıyla. Bu hafta festival varmış. Bölgesel kıyafetli farklı yaş gruplarındaki insanların sahnedeki dans gösterileri yağmurun karanlık havasını ısıtıyor.
Çevreyi dolaşıyoruz. İspanya'da Zarautz, Tolose, İrun, Pasaia.. Küçük kasabalar, şehirler.
San Telmo Müzesi, Bilbao'da Plaza de la Constitucion, La Concha Beach, Monte Urgull, sokaklar ve sokaklar... Gezdiğim yerlerden keyif alıyorum.
Sınırdan Fransa'ya geçince önce Saint Jean de Luz..  Yol kesintisiz devam ediyor. Yalnızca fiyatlardaki yükselişle anlıyoruz sınırı geçtiğimizi. Rüzgâr ve serin hava etkisini hissettirmeye devam ediyor. Otel merkeze 12 km uzakta. Sabah yürüyüş yapacak yollar var evler arasında. Belki hafta sonu nedeniyle kimse yok sokaklarda.  Son 2 günümüz burada... Bordo'da Miroir d'eau (su aynası)  Borsa Binası, Bordo Katedrali, nehir boyunca 18. Yy binaları, bahçeler, parklar.. Bordo Büyük Tiyatrosu ...Ana ve ara yollardaki bar, restoran ve cafeler hoş bir lezzet arayan, keyifle gününü geçirmek isteyenler için ideal mekânlar. Bordo'da kaldığımız sürece biz Pessac bölgesinde kaldık. Bordeaux'da, şarap çevresinde dolaştık. Dönüş günü güneşin parlak ışıkları altında, yağmur ve rüzgârlı bir hafta geçirmiş olarak havalimanına doğru yola koyulduk.
Zeynep Erim
04.07.2017

"Place de La Bourse"

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.zeyneperim.com @2017 Tüm hakları saklıdır.

TOP