Anı defterim

TOSCANA/İtalya

 

Toscana.. Sevdiğim İtalya’da bir yıl önce keyifle gezdiğim bölge..

Sıcak bir mevsimi seçtik ama özgürce arabayla dolaşacağız... Bologna’ya uçak indikten sonra şehri gezmek için yarım günümüz var. Ertesi gün  Toscana bölgesini bir haftada dolaşmak üzere yoldayız. Daha önceden görmediğim şehir yok sanırım bu bölgede.

Floransa, Pisa, Lucca, Siena, Arezzo, Montepulciano ve San Gimignano.. Şehirlerin tarihi dokusu özenle korunmuş. Girip gezdiğimiz tüm şehirlerde çok turist var.. Her müze önünde kuyruklar, sokaklar da kalabalık. Biraz sıkılıyorum artık kalabalıktan. Neyse Floransa’ya daha önce gittiğimde Uffizi ve Galleria da Academia dahil bir kaç müze gezmiştim. Şehirlerde sokakları, şehirler arasında üzüm bağlarını gezmek, şarap tadımı yapmak ve hatta içmek, telaşsız, sakin dolanmak istiyoruz şimdi.

Dar sokaklı çiçek balkonlu evler,  Orta Çağ kasabaları, kaleler ve Chianti şarap bölgesinin arasında yol alacağız. Üzüm bağlarının zümrüt yeşili, ara ara boş ekili toprak alanlarıyla gözümün önüne serildi Toscana.. Arabadan inip sıralanmış üzüm bağları arasında yürümek istiyorum, Temmuz oldukça sıcak, fazla yürünmüyor buralarda..

Zeynep Erim
11.06.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.zeyneperim.com @2017 Tüm hakları saklıdır.

TOP