SRİ LANKA, eski Seylan

“Hint Okyanusu İnci”si bir adadayım..

 

Vadiler, tepeler zümrüt yeşili. İnsanları sıcak, hava yaz.. Kolombo’dan Sigiriya’ya kayalarda yerini bulmuş “Rock Temple”lar. Dambulla.Pidurangala Rock’dan Sigiriya Rock’a bakış..

Uzun yürüyüşler, doğal ortamda Fil’ler.. Arada yağmurlar. Sigiriya’dan Kandy renkli ve çılgın otobüsle sanırım üç dört saat.. Kandy Gölü çevresine ve tepelere doğru yayılmış şehir.. Wishwa’nın tuk tuku özel aracımız gibi. Ev merkezin biraz dışında, nehri gören bir manzarası, maymun ve kirpilerden oluşan ziyaretçileri var.

Royal Botanic Garden, çok çeşitli ağaçları, geniş, çimle döşenmiş parkları, farklı türde bitkileri ve çiçekleriyle dolaşması pek keyifli. Gölün kenarında Budistler için önemli bir tapınak “Temple of the Tooth”. Ellerinde lotus çiçekleri, beyaz giysileri ile ziyarete gelenlere katılıyoruz.

 

Geniş bir bahçede Royal Palace ve Hindu Tapınağı da yer alıyor. Royal Palace’ın arkasındaki ormandan gelen seslerin, yürüyüşte biz onları göremesek de, fillerin bağrışmaları olduğunu söylüyor kapıdaki güvenlik.

Devon Restoran, yanındaki market ve Hindistan vize merkezi uğrak yerlerimiz oluyor. Bir hafta sonra başvurduğumuz vizeyi almak için tekrar buluşacağımız Kandy’den heyecanla beklediğim “Mavi Tren”le Nuwara Elya yolundayız. Oturdukları koltuklarda ilişmemiz için yer açan ailenin güzel gözleriyle gülümseyen iki oğlu var. Açık, vagon kapılarında yer bulup ayaklarımı sarkıttıktan sonra görsel şölen başlıyor.. Çay tarlaları, vadiler, yoldaki köydeki yaşam halleri... Karşılıklı el sallamaca..Nanu Oya’da trenle vedalaştıktan sonra 10-15 dakika Nuwara Elya.. İngilizlerin etkileri Golf sahaları, Gregoryan Park ve Viktorya tarzı binaları, Postane binasında belirgin izlenebiliyor. Yüksek olduğu için akşamları serin. Tepelerin eteklerinde yetişen “Seylan” çayı, çay üretimi, çay fabrikaları, 1972’den önce Seylan olarak bilinen yirmi bir milyon nüfuslu Sri Lanka’nın önemli istihdam alanları. Elleriyle çay toplayanlar, çay tarlaları arasında yürümek..

 

Güneyinde, “End of The World” (Dünyanın sonu) nasılmış, bakmak için Pattipola yolundan “Horton Plains National Park” a gidiyoruz. Bir büyük bir küçük Son var..! İkisi de pek hoş, korkmayın.! Bulutların hareket ederek tepeleri bir görünür bir görünmez yapan, derin bir vadi..

 

Ella sırt çantalı turistlerin uğrak yeri. Ella İnn, ana yolun arkasında, verandası, rahat odasıyla sevimli bir mekân. İstasyona da yakın. İstasyonlar, Tren rayları, bu bölgede yaşayanlar tarafından bir yerden başka bir yere gitmek için yürüme yolu gibi de kullanılıyor.

 

Heeloya istasyonundan başlayan, “Kinigama Forest Reserve” içinden geçen sakin bir yürüyüşle Ella Rock’a ulaşılabiliyor.

 

Demodara Nine Arche Bridge” hafif kavisle yemyeşil bir vadiyi birleştiren, 1921 yılında Seylan ve İngilizler tarafından inşa edilen görkemli ve estetik bir köprü. Tren saatine yakın yerli, yabancı meraklı turistler köprünün üzerinde, çevresinde toplanmış durumdayız. Tünelden çıkıp köprü üzerinden geçerken bu kez içindekilere biz el sallıyoruz. Demodara Railway Spiral olarak ifade edilen, trenin Demodara istasyonunda bir loop yaparak dönüşünü izliyor, raylar üzerinden Ella’ya dönerken ortaokul yıllarımda Yeşilköy tren istasyonuna raylar üzerinden yürüyüşümüzü hatırlıyorum.

 

Sahile doğru Mirissa mı Galle mi derken Hikkaduwa yakınlarında bir sahil motelindeyim.. Kumsalda, verandası, dalgalı Laccadive Denizi ( Hint Okyanusu ) ne bakıyor. Sahibi takı tasarımı yapan, Ayurveda ile ilgili  bir Sri Lankalı. Rahat ediyoruz orada. Balıkçıların sabah telâşları, kış ortasında güneşin sıcaklığını içine çekmek, hoşumuza gidiyor. 16.yy da Hollandalılar tarafından yapılmış Galle Fort’u, Galle Deniz Fenerini geziyoruz. Biraz sokaklar, balıklı sebzeli sofralar.. Üç gün tembellik yapıyoruz.

 

Hindistan vizesi hazır olmalı. Kandy’ye tekrar dönüş bu yüzden. 14. yy dan kalma ahşap Embekka Tapınağı ziyaretini bir güne sıkıştırıp Wishwa ile vedalaşıyor Colombo’dan Kochi/Kerala/Hindistan’a uçuyoruz...

ZeynepErim

21.12.2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP