Cordoba, Alta Gracia...

Cordoba'ya inişte geniş ağaçlıklı yeşil alanlar arasında tek katlı evler parlak güneşle birlikte ısıtıyor içimi. Ana yolların kesiştiği noktalarda parkları, çok sayıda müzeleriyle keyifli bir şehir. Şehirde bir kaç gün geçirirken müze gezmek, varsa sanatsal bir etkinliğe dahil olmak iyi geliyor.

 

İki müze seçtik ziyaret için. Superior de Bellas Artes Evita (Palacia Ferreyra),diğeri Museo Caraffa.. Rahat sergileme alanları, koleksiyonları ve dış yapılarıyla etkileyici müzeler. Önünden geçerken kafamı uzatıp baktığım sergiler, kütüphaneler, dükkanlar.. Şehirdeyiz.. Sokakları adımlarken İglesia Katedral gece ışıklandırılmış haliyle göze çarpıyor. Akşam Teatro del Libertador'da izlemeye gittiğimiz bale sayesinde eski bir opera salonunun içini de görme şansımız oluyor.

 

İkinci günümüzde Cordoba'ya 1 saatlik mesafede gençliğimizden adını bildiğimiz Alta Gracia şehrine gideceğiz. Che Guevara'nın çocukluğunun bir dönemini geçirdiği ev müze haline getirilmiş.

 

Odalarda daha önce görmediğimiz fotoğraflar, çalışma masası, motorsikleti, bazı şahsi eşyaları, hekimlik yaparken kullandığı önlüğü ve hatta çocukluğunda giydiği ayakkabısı da sergilenirken, ileride "Che" olacağı çocukluktan belliymiş demek ki diye düşündüğümü hatırlıyorum!! Geniş, güzel bir şehir Alta Gracia ama bizim gönlümüz kırsalda, dağlarda... :)

4 Comments to “ Cordoba, Alta Gracia

 1. Nesrin çakır says :Yanıtla

  Zeynepcim bayıldım. Yazılar mı fotoğrafları desteklemiş, fotoğraflar mı yazıları süslemiş bilemedim ama şahane bir kombinasyon olmuş. Keyifle okudum. Oralarda gezmiş kadar oldum. Seni izlemeye devam edeceğim.??

  1. Zeynep says :Yanıtla

   Nesrin’cim çok teşekkür ederim…..

 2. Ahmet Kurt says :Yanıtla

  Zeynepçim ne güzel anlatmışsın, resmetmişsin. Yoldan geçip giderken hiç bir zaman içinden geçmeyeceğim köyler burnumun direğini sızlatır, senin sayfan da böyle bşr etki yaptı. Belki bize de bulaşır anlatıp gördüklerin. Sevgiler.

  1. Zeynep says :Yanıtla

   Ahmet’cim sevgilerimle….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP