Purmamarca"dan Jujuy'a..

Dolunay bu kez Purmamarca'da ağaçların arkasından yükseliyor..

 

Purmamarca Arjantin kuzeybatısında.. Jujuy, Uquia, Humahuaca ile aynı yol üzerinde yedi renkli dağlar "Quebrada de Humahuaca" bölgesini oluşturuyor. Küçük, turistik ve sevdiğim Purmamarca.. Gezdiğimiz, yürüyüş yaptığımız bölgede dağlar içerdikleri toprak yapısından, minerallerden dolayı farklı renkli katmanlar oluşturmuş, göze hoş görünüyor, sıradışı.. Kimisi yeşil ağırlıklı, kimisi bordo..

 

Yürüyerek, biraz tepelere çıkarak değişik açılardan görüyor, fotoğraf çekiyorum. Kilisesi, küçük bir parkı, yedi renkli dağları ile bu bölgedeki yerleşimler birbirine benziyor. Sokaklar tozlu, taşlı. Özellikle mi böyle bırakmışlar bilemedim.

 

Sabahtan kurulan pazar yeri cıvıltılı, renkli.. Yöresel kıyafetli kadınlar tezgâhlarındaki örtü, çanta, magnet ve her türlü, çoğu hazır az bir kısmı el işçiliği olan ürünlerini satma çabası içindeler. Şehrin içindeki dükkanların birisinde bir atkı gördüm, yakıştı sanırım,aldım..

Yarın yolumuz Humahuaca'ya. Otobüsle yaklaşık 2 saat. Kaldığımız Hostelin avlusu var, güneş gidince soğuk oluyor. Gündüz dağları dolaşıyor akşam minik şehir sokaklarında sağa sola bakıyoruz, müzik bulursak dinliyoruz. Biraz dinlensek burada iyi olacak, 3 gece kalmaya karar verdik.

Yakınlarında Uquia adında küçük bir kasaba var, 30 dk. sürüyor otobüsle. 17.yy dan kalma şirin kilisesi ve oranja çalan renkli dağlarıyla hoş. Le Quebrada de las Senoritas'a yürüyoruz geniş ovada. Sıcak bir gün. Arjantin'de son durağımız burası olacak. Şili/San Pedro de Atacama'ya geçeceğiz. Bilet almak için otobüs terminaline gittiğimizde şoförlerin greve gittiğini söyledi bilet satan kız. Böyle olunca Atacama'ya gitmek için Jujuy'a gidip oradan otobüse binmeye karar verdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP