IGUAZU / Arjantin

Buenos Aires'den Puerto İguazu'ya yaklaşık 2:30 saatlik bir uçuşla ulaştık. Ülke büyük, mesafeler uzun. Havalimanına çok uzak olmayan bahçe içerisinde tek katlı evler olan şirin bir şehir. 4 odası ve aynı sayıda kedileri olan bir Hostelde kalıyoruz..

 

Bu bölgeye Iguazu Şelalelerini ziyaret etmek amacıyla geldik. UNESCO tarafından korumaya alınan "National Parks Iguazú (Ar) and Iguaçu (Br)" Brezilya ve Arjantin sınırında, iki ülke tarafından da ziyaret edilebilen, saniyede 6500 m3 debisi olan yaklaşık 270 şelaleyi içinde barındıran bir Park. Parkda kano, uzun kuyruklarda bekleyerek ! trenle gezi, safari, San Martin adasına geçiş, Şelale çevresinden yürüyüş gibi aktivitelerle vakit geçirebilirsiniz.

Terminalden bindiğiniz otobüs 30-40 dakikada Park'ın Arjantin tarafına ulaşıyor. 30 $ giriş. Elimize aldığımız plana bakarak alt yoldan yürüyerek Şelalelerin düştüğü ve gökkuşağı oluşturduğu noktaları, yukarıdan yürüyerek suların  Iguazu yu beslediği yerleri gördük. Küçük molalarla yaklaşık 4 saatimiz geçti.

 

Bu yollarda tropikal kuşlara, maymunlara, değişik bitki örtüsüne rastlamak mümkün.

Rakunlar pek çok yerde karşınıza çıkıyor. Özellikle yiyecek bulabilecekleri, bölgelerin olduğu dinlenme noktalarında.. Günümüzün, kalabalıktan sıkıldığımızda bizi keyiflendiren sürprizi, karşımıza çıkmasını dilediğimiz "Tucan" kuşunun bu günü seçmesi oldu.!

 

Sarı-turuncu koca gagalı 2 Tucan uçarak karşımda duran ağacın dallarına kondu. Fotoğraf ancak bu kadar oldu, aşağıda fotoğraflarda seçebilirsiniz belki kuşu tanıyorsanız.. Şelaleler sonrası doğal haliyle bırakılan gidiş geliş 7 km uzunluğundaki "Macuco Nature Trail" yolda yürüdük.

 

Yolda 5-6 kişi dışında kimse yok. Sakin, sessiz. Parkın kalabalığından sonra iyi geldiğini söyleyebilirim. Macuco yoluna girerken verilen uyarı broşüründe Puma ve Jaguar'a rastlama ihtimalimiz olduğu, karşılaşırsak ne yapmamız gerektiği ! yazılıydı. İçim rahattı artık.. Ne yazık ki biz o şanslı insanlardan değilmişiz, karşılaşamadık.

 

Bambu ağaçları, Palmiyeler, farklı tropik bitkiler ve sarmaşıkların yarattığı jungle arasından yürürken yılan, bölgeye özel Capuchin Maymunları, güzel ötüşlü kuşları görebilmek yolumuza heyecan kattı. Amazon'da yenik düştüğümüz sivrisinek mücadelemizin Macuco'da da yetersiz olduğunu görerek Park'dan ayrıldık...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP