Anı defterim

Cocora Vadisi

Leticia’dan Bogota’ya uçakla döneceğiz. Aynı  akşam da otobüsle Armania’ya ve aktarmayla Salento’ya ulaşmayı hedefliyoruz. Otobüslerin içi, koltuklar geniş. Yerleşiyoruz. Biraz yol aldıktan sonra otobüsün içi mont, kapşon ve sonunda uyku tulumunu da üzerime örtmeyi gerektirecek şekilde morg kıvamına getiriliyor şoför tarafından. Yanlarında uyku tulumu taşımayan ! insanların isyanı üzerine ısı biraz yükseltiliyor. Gece boyu geçtiğimiz yerleri karanlık da olsa bir tarafın uçurum olduğu ağaçlarla kaplı dağları aştığımızı fark ediyorum. Böylesi daha iyi sanırım. Armenia’dan Salento’ya dolmuş yaklaşık 1 saat.
Salento sevimli ve renkli bir şehir. Kolombiya’nın kahve bölgesi. Yaklaşık 1900 metrede. Bu şehirde Cocora Vadisinde yürüyüş yapmak, yürüyüş boyunca fotoğraf çekmek ve 60 metreye varan ünlü palmiye (wax palm) ağaçlarını görmek istiyorum. Rezervasyon yaptığımız “Hostel Camelot Salento” ya eşyalarımızı koyup dolaşmaya çıktık. Ortada park, dört tarafında kimisi banka, cafe, bar, market olan binalar. Solda renkli bir cadde, alışveriş caddesi.. Sonuna kadar yürüyünce merdivenlerle “Mirador Alto De La Cruz” a çıkıp şehri ve vadiyi seyrediyor, fotoğraf çekiyorum. Meydana bakan köşede bir cafe farketmiştik. Kahve ve Rom güzel ikili.. Cafenin sahipleri konuşkan, hoş insanlar. Yarın sabah Cocora Vadi yürüyüşü yapacağız.

Şehir meydanından kalkan jeep lerle 40-45 dakikada yürüyüşün başlayacağı noktaya geliyoruz. Yanımızda su ve yiyecek de aldık. Vadinin iki yürüyüş rotası var. Sağdan Acaime rotasına giriyoruz. Hava açık, güneşli ve sıcak. Yol boyunca tepeler, yeşilin en gözalıcı tonları, atlar, kelebekler, inekler.. Patikalardan geçiyoruz. Nehir kenarına gelince biraz eğim başlıyor, tahta köprülerden, nehir kenarından,  taşlı, kimi zaman kaygan çamurlu yoldan yürüyoruz. Soğuk sulardan geçiyoruz. Değişik bitkiler, ötüşlerini tanımadığımız, bilmediğimiz renkli kuşlar. Heyecanla yürüyorum. Yaklaşık 4-4.5 km sonra Acaime varıyoruz. Biraz mola. Dönüş için La Montana yolunu kullanacağız. Fakat dönmek istemiyor Estrella de Agua  yoluna girerek artan eğimde ve zor bir parkurda biraz daha yürümeye devam ediyoruz. Yolda Nevado del Tolima’da kamp yapmış ve dönüşe geçmiş birkaç kişi önümüzde uzun bir yol olduğunu söylüyorlar, karar verip geri dönüyoruz. Vadinin diğer yolundan dönüp La Montana’ya ulaşacağız. Vadideyiz, inip çıkıyoruz. Wikiloc açık, 3100 metredeyiz. 2300 metrede başlamıştık yürüyüşe. Son 1,5-2 km. oldukça dik. La Montana’ya  ulaştığımızda çimlerin üzerine uzanıyorum. Güneş ve mavi gökyüzü altındayım. Küçük bir kulübe var, çiçekler, manzara muhteşem. Yemyeşil vadi, bulutlar, herkes gibi gördüklerimi kayda geçiyorum. Dinlendikten sonra dönüş kolay. Düzgün bir yoldan aşağı doğru iniyorsunuz. 1-2 km. Arada durup o muhteşem manzaraya bakıyoruz. Bu yol jeeplerin olduğu noktaya ulaşıyor.  Yaklaştıkça ödül de karşımızda. Yemyeşil bir vadi ve üzerinde palmiyeler. Aralarından keyifle yürüyerek bizi Salento’ya götürecek jeepin içine oturuyorum.

18 km.lik yürüyüş sonrası akşam Salento’da tanıştığımız ve uzun süredir seyahat eden 4 gençle buluşuyoruz. Akşam Salsa yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

www.zeyneperim.com @2017 Tüm hakları saklıdır.

TOP