PATAGONYA/El Calafate El Chaltén

Hani gençliğimizde yokmuş gibi kabul ettiğimiz hayali bir ülke vardı, Patagonya... İstanbul'dan havalandıktan yaklaşık  30 saat sonra El Calafate'deyim. Havalimanından 45 dakika. Yol üzerinde bindiğim otobüs ve sonsuz bir boşluk hissi. Güneş ışıklarının açısıyla birlikte bulunduğum Coğrafya görmeye değer.. Yorgunluğumu unuttum, arkadaşlarımın bulunduğu Hostele gidiyorum.

 

İlkbahardan Kışa geldim.. Şehirde kısa bir tur sonrası yakındaki Laguna Nimez'e gidiyoruz. Göl üzerinde Flamingoları ve şansımız yaver giderse diğer su kuşlarını görmeyi hedefliyoruz. "Reserva Ecologica Municipial Laguna Nimez" de yaklaşık yarım saat çevre hakkında bilgi alıyoruz.

 

Flamingolar uzakta ama hem uçarlarken hem su içinde kareledik.. Hava soğuk ama gezmekten de vazgeçemiyoruz. Karşımıza çıkan kuşları takip edip biraz ısınmak için Hostele dönüyoruz. Uykusuzum dünden..

El Calafate Arjantin'de Güney'de en uç bölgeye yakın. Burada bulunmak istememin nedeni "Los Glacier National Park"ı dolaşıp Glacier Perito Moreno'yu görmek.. Heyecanlıyım..En yakın, ulaşılması kolay bir Buzul göreceğim. Buzulla ilgili ayrıntılı bilgiye internetten ulaşmanız mümkün. Otobüsle Park'a doğru yol alıyoruz. Otobüs 2 yerde fotoğraf molası veriyor. Glacier'i yakından izleyebilmek için bir platform yapmışlar, üzerinde yer yer trukuaz rengi yansıtan Buzulu keyifle izliyorum. Tüm duyularınızla izliyorsunuz..Okuduğumuz yaşıyorum.. Buzulun değişik bölgelerinden çatırdama sesleri' arada su sesleri geliyor. Ses gelen yere objektifimi çevirip bekliyorum.. Olan oldu, farklı bir yerde buzulun bir bölgesi basınca dayanamayıp dağılıyor..

 

Ses, görüntü muhteşem. Bu An'ı hafızamda saklıyorum..

 

El Calfate El Chalten arası yaklaşık 3-4 saat sürüyor otobüsle. El Chalten'de "Los Glacier National Park" ın, Arjantin Patagonya'sının en önemli unsurlarından biri olan "Cerro Fitz Roy"u göreceğiz. Fitz Roy 3406 m yüksekliğinde granit bir dağ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP