Maya Arkeolojik Alanı Palenque'den Bonampak'a

San Cristobal Palenque yolu eylem nedeniyle kapalı. Tuxla üzerinden kuzeye dönerek gidince beş saatlik yol dokuz saat oluyor. Maya Kültürünün en etkileyici kentlerinden biri olan Palenque'de farklı bir ortamda kalmak için Arkeolojik Park girişine yakın El Panchán'da Cabanasları seçtik. Nem, sıcak ve jungle Amazon'u hatırlattı bana. Cabanasdaki pervane odayı biraz havadar hale getiriyor.

 

Palenque, Meksika’nın Chiapas eyaletinde Usumacinta ırmağı yakınındaki eski bir Maya kentidir. 1987 yılında UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

Kentin kurulma alanı pek büyük olmamasına karşın, içerdiği yapı ve yontular muhteşemdir. Kentin 2005’e kadar keşfedilen kısmı 2,5 km²’dir ; bu keşfedilmiş kısım kentin gün ışığına çıkarılamamış kısmının % 10’u bile değildir.

 

Kentin keşfedilmemiş kısmı ormanla kaplıdır ve bu sık ağaçlı orman yüzünden kentin bini aşkın yapısına ulaşılamamaktadır. Eserleri bakımından Meksika'nın güneyindeki en zengin sitlerinden biri olan Palenque Yucatán yarımadasının sınırında bulunur. Kentteki mimari tarz Maya mimari tarzının batı varyantı olarak nitelendirilebilir.(Vikipedi’den)

Palenque Tapınağı çok zarar görmeden günümüz kadar gelmiş.  Arkeolojik alanda yarı yıkılmış duvarları, duvar kabartmalarını, sütunları ve Maya tarihini anlatan  Palenque Müzesi, özellikle orman ve yeşil alan içerisinde oldukça büyüleyici görünüyor. Taşların arasında görmekte güçlük çektiğim İguanalar, Chichen Itza'da tekrar karşıma çıkacak.

 

Şehirde Palenque yakınlarındaki iki arkeolojik alana nasıl gidebileceğimizi araştırıyoruz. Bir gece kalmadan Guatemala sınırında bulunan Yaxchilán pek mümkün görünmüyor. İki günlük tur fiyatı da yüksek olduğundan yalnızca Bonampak'a gidip renkli duvar resimleriyle ünlü “Duvar Resimleri Tapınağı”nı görmeye karar veriyoruz. Akşam Palenque sokaklarında dolaşıp erken saatte son seferini yapan El Panchan minibüsünü yakalıyoruz.

 

Bonampak'a direkt otobüs yok. Güneye giden bir otobüse binip şoförün söylediği bir kavşakta indik. O noktadan sonra yarım saatlik yolumuz daha var. İki taksi ve sınıra yakın olduğundan sanırım, iki de polis arabası duruyor. 15-20 dakika sürüyor şoförle anlaşmamız. Yol biraz zahmetli. Parkın girişinde her turistik alanda olduğu gibi sağlı sollu el sanatları ürünleri satan tezgahlar var. İnsan bakmadan geçemiyor fakat yolumuz uzun, beğensem de satın almamakta kararlıyım.

 

Mayalar güzel coğrafyada yaşamışlar. Gezdikçe bunu görüyorum.! Yüksek ağaçlı ormanda, yeşile gizlenmiş alan içerisindeki Tapınak, Geç Klasik Dönemden (MS 580 - 800) tarihleniyormuş. Tapınak üzerindeki üç odaya girmek için aldığımız bileti görevliye verip şapka ve çantalarımızı kapı dışında bırakıyoruz. Bonampak duvar resimleri Maya'nın en iyi korunmuş Maya duvar resimleri arasında yer almaktaymış. Birinci odada duvar resimleri çok canlı. Trukuaz rengi ağırlıklı figürlerde. Oda 1 deki figürlerle dans, müzikal performans sergileniyor, Oda 2 de savaş, çatışma sahnesi ve işkence ifade edilmekteymiş. 3.Odada ise dans ve ritüel kan  lekeleri resmedilmiş. Toplamda, üç oda içinde, çoğunluğu başlığa sahip yaklaşık 281 insan figürü bulunmaktaymış. (Vikipedi) Mayanın huzurlu ve mistik bir kültüre sahip olduğuna dair varsayımlar şiddet sahneleri karşısında düşündürmekte. Taşların üzerinde gördüğümüz kabartmalar, figürler de pek huzurlu bir toplum olduğunu göstermiyor açıkçası...

 

Bu Arkeolojik alanın açılışı da çok yeni, kim bilir belki o nedenle iyi duruyor halen....

 

Arkeolojik alana getiren taksi üç saat bekledi bizi. Terminalden Merida'ya gece otobüsüne bilet aldıktan sonra Margarita &Ed's Cabanas'a eşyaları toplamaya döndük

 

Zeynep Erim

15.08.2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP