SALTA, Cachi...

Salta ve kuzeye doğru yolumuz.. Otobüsle yaklaşık 10 saat sürecek bir yol. Yolda tüm ciddiyetiyle soğuk-sıcak yemek servisi yapan muavin yabancı olduğumuz için sanırım biraz daha içecek isteyip istemediğimizi soruyor..Yol boyu ara ara uyuklayarak Salta'ya ulaştık..

 

Salta, yedi bölgeye ayrılmış Arjantin'in kuzeybatı bölgesinin merkez şehri. Bölgenin özelliği yüksek, kuru, güçlü And Dağları'yla içiçe olması. Bu bölgede doğa ve coğrafya, kayaların, dağlarla birlikte muhteşem ve sihirli bir görünüm vermesine gayret göstermiş. Vadileri, şu anda kurumuş gibi görünse de nehir yatakları, florasıyla birlikte oldukça etkileyici bir görünüme sahip.

 

Salta'da bir gece kalıp, Cachi'ye gideceğiz. Salta'da görmek istediğimiz İnka medeniyetiyle ilgili müzeyi ziyaret etmeden önce müzenin önemini bilmiyordum. "Museo de Arquelogia de Alta Montaña" MAAM....

 

Bu müzede İnka Medeniyetinin gizli bir seramonisi,"Capacocha"ritüeline ait 6-15 yaş arasındaki üç çocuk cesedi ve bunlarla birlikte gömülmüş hediyeler, takılar vs. sergileniyor.

1999 yılında Salta çevresinde 6739 metre yüksekliğindeki Llullaillaco dağı zirvesi yakınlarında çok iyi korunmuş olarak giysileri, süsleriyle ortaya çıkartılmış üç ceset (belki de mumya denebilir) müzede de ortam ısı ve basınçları kontrol edilerek uygun şartlarda sergilenmekte. Bu çocuklar tanrıya, krala kurban edilmek üzere besleniyor, süsleniyor ve bölgede yaygın kullanılan koka yaprakları çiğnetilerek dağın zirvesine kadar çıkartılır, uykuda ama canlı bir şekilde gömülürdü. (Ayrıntılı bilgiye ulaşmanız wikipedia'da mümkün) Bulundukları alan Dünyadaki en yüksek arkeolojik alan olarak da geçmekte...

 

Cachi'ye gidecek otobüs sabah 7'de. Geç kaldığımız için en arka sırada hoplaya zıplaya gidiyoruz. Yol yaklaşık 4 saat. Yarısı asfalt diğer yarısı stabilize. Yolcuların çoğu bölgenin yerli halkı, çoluk çocuk. Mola verdiğimiz yerde gülümseyerek, işaretlerle anlaşıyor gönül sohbeti yapıyoruz.

 

Cachi'nin çevre yollarında yürüyüş yapacağız zira Parque Nacional Los Cordones için vakit geç. Cachi Adentro'ya doğru yürümek üzere çıktığımızda tozlu ve keyifsiz yollar sıcakla birlikte canımızı sıkıyor. Ayaklarımızı soğuk dere suyunda serinletip akşam için dinlenmek üzere kaldığımız pansiyona dönüyoruz. Sabah Salta'ya giden otobüs bir saat sonra bizi "Parque Nacional Los Cordones"kapısında bırakıyor. İsmini bölgede yaygın bulunan büyük kaktüslerden alan Park vadileri, arada kalan düzlükleri, kayalık alanları ile muhteşem görüntüler sergiliyor.

 

Yüksek bir noktadan, 3290 m'den parlak güneş altında vadi, tepeler ve gökyüzüne heyecanla bakıyorum. Yürüyüş yolu aşağı inerek başlıyor. Yolun götürdüğü yerden arada saparak kendimize yeni sürprizler yaratıyoruz. Birbirinden renk, kaya ve bitki yapısıyla farklı üç değişik vadiye bakıyoruz. Küçük bir su birkintisinde iki ördek, bir kaç kuş cıvıltısı dışında hayvan yok gibi... Yaklaşık 4 saatlik bir yürüyüşle gönlümü huzura, sakinliğe ve sessizliğe doyuruyorum.. Saat 14:00'de Cachi'den kalkacak otobüs 15:15 gibi Park'ın kapısında olacak. Biraz daha zamanımız var. Çok sevdiğim hafif bordomsu kayalıkları görecek şekilde sırtımı eğime yaslayıp, üzeri hafif yeşillenmiş toprağa uzanıp bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOP